Zemin Uygulaması

 • Epoksi Nasıl Uygulanır

  Epoksi uygulamaları tercih edilen beton türüne ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Genel bir epoksi kullanım türünü göz önüne alınırsa epoksi boyama veya kaplama işlemleri zemin hazırlığı ile başlanır devamında ise astar kat uygulaması gerçekleştirilmektedir ve bu ilk kat olarak bilinmektedir, astar katı kuruduktan sonra üzerine uygulanan arakat ve son kat ile epoksi boyama veya kaplama işlemi sonlandırılmaktadır. Çeşitlerine göre epoksi boya veya kaplama işlemleri bu 4 işlemden başlanarak farklılıklar gösterebilirler.

  Epoksi Uygulama

  Epoksi zemin uygulaması için önemli ayrıntılardan biri zemindir, uygulama yapılacak zemin çeşidine ve ihtiyaca göre seçilecek olan epoksi sistemine göre farklılıklar göstermektedir. Bu ayrıntı üzerine doğru sistem seçilmelidir, aksi takdirde istenilen sonuca ulaşılamayıp epoksiden tam anlamıyla yararlanılamaz.

  Epoksi Zemin Hazırlığı

  1) Bu işleme başlamadan önce gerekli zemin etidü yapılamalıdır, bu inceleme işleminde öncelik olarak epoksi boyama veya kaplama yapılacak olan zemin üzerinde herhangi bir kaplama olup olmadığı tespit edilmelidir ve bazı döşemelerin (halıflex, fayans, parke) altında kendilerine özgü olan yapıştırıcılar olabilir eğer zeminde bu tarz bir yapıştırıcı madde var ise temizlenmelidir. Bu işlem uygulanacak olan epoksinin yüzeye daha sağlam bir şekilde yapışmasını sağlamaktadır.

  2) Zeminde bulunan yapıştırıcı, şap gibi bağlayıcı ve tutucu maddeler çıkarıldıktan sonra zaman içerisinde oluşan yağ ve leke benzeri tutunma güçleştirici maddelerin tespiti yapılmalı ve bunlar zeminden temizlenmelidir, aksi taktirde epoksinin zemine bağlanması güçleşebilir. Yağ ve leke gibi nesnelerin temizliği için endüstriyel alanlarda kullanılan yağ çözücü, leke çıkaraıcı gibi maddelerin yardımına başvurulabilir. ( Bu maddeleri kullanmadan önce kullanım klavuzunu okumanız tavsiye edilmektedir. )

  3) Zemin temizlik işlemleri sonrasında oluşabilecek toz ve kalıntı gibi artık maddelerin zeminden temizlenmeside gerekmektedir bu işlem için görsel bulunan fırça veya süpürge vasıtasıyla yapılmaladır. Eğer varsa endüstriyel vakum makinesinden de yardım alınabilir.